Bölümler
       Ana Sayfa
       Dosyalar
       Dökümanlar
       Arama
       Yayınlar ve Sunular
       Diplomalar ve Sertifikalar
       Patentler
       Kısa ve Yararlı Bilgiler
       MEDCOASTLAND Projesi
       ARDATA Yayın Özetleri
       CLEMDES Projesi
       DIS/MED Projesi
       Önerilen Siteler
       Forum

En Çok Okunan Dökümanlar
 
1 Memleketim 4416

2 Ali Özden 3710

3 T002 Mini Mühür 3319

4 Kelebek Mühür 3096

5 Metal Klipsli Plastik Mühür 2999

6 T005 Midi Mühür 2667
 

Son Eklenen Dökümanlar
 
1 Tuzak 898

2 Hayal Etmek İyidir 978

3 Adaletin Göz Bağı 1506

4 Şiddet ve Kadın 2328

5 Aykırı Yazı 2257

6 Yaşlanmak Kaçınılmaz Bir Gerçek 2278
 


En Çok Bakılan Dosyalar
 
1 Erozyonun Kantitatif Olarak Belirlenmesi 14386

2 Avrupa'’daki İklim Değişikliği Adaptasyon Çalışmaları ve Türkiye’de İklim Değişikliğine Bağlı Afet Z 9130

3 Dursun Murat Özden 4096

4 Turkey Country Report 3762

5 Türkiyede Afetlerin Mekansal ve İstatistiksel Dağılımı - Afet Bilgileri Envanteri 3342

6 Arazi Tesviyesinde Bilgisayar Destekli Makina ve İşgücü Planlaması 3215
 

Son Eklenen Dosyalar
 
1 Türk Tarihinin Ana Hatları 46

2 Tarih 4 - Kemalist Eğitimin Tarih Dersleri 50

3 Tarih 3 - Kemalist Eğitimin Tarih Dersleri 48

4 Tarih 2 - Kemalist Eğitimin Tarih Dersleri 47

5 Tarih 1 - Kemalist Eğitimin Tarih Dersleri 47

6 Elazığ ve Bölgesel Gelişme 1305
 
  
DÖKÜMAN KATEGORİLERİ
  Ali Özden
Plastik Güvenlik Mühürleri
  Dursun Murat Özden

Kategori:  Dursun Murat Özden  
  Tuzak
 

Yıl 1996

Ankara'da kurumun merkez biriminde araştırmalardan sorumlu olarak görev yapıyorum, toplam 12 enstitümüz var, ikisi Ankara'da.

Bir gün enstitülerden birinden aradılar, falan gün halı saha maçı yapacağız, sen de gel dediler.

Futbolu oldum olası hiç sevmem, yıllar önce, Erzurumspor ilk defa üst lige çıkmış, şampiyonluk maçı var diye kolumdan tutup götüren arkadaşlar sayesinde maç için stadyuma gitmiştim, seyirciden de topçulardan da hoşlanmamıştım, son olmuştu, neyse, davet eden arkadaşlara da anlattım, onlar da piknik de yapacağız, gel deyince olur gelirim dedim, gittim.

Hem bizim kurumdan hem de diğer kurumlardan, çoğu aşağı yukarı aynı yıllarda mezun olmuş kalabalık bir grup, selam kelamdan sonra bir yanda oynamayan arkadaşlar piknik hazırlıklarını yaparken oyuncular da sahaya girip maça başladılar.

Bağırtı, şamata gırla gidiyor, azıcık sertlik de var.

Bir ara bizim enstitülerin birinden bir arkadaş ile o zaman planlamada uzman diğer bir arkadaş topa girerken çarpıştılar, paldır küldür, ikisi de yerde, bir süre öyle kaldıktan sonra yardımlaşarak kalktılar ama bir yandan da kahkaha ile gülüyorlar.

Biz şaşırdık, kafaları vurunca sarsıntı geçirdiler herhalde dedik, arkadaşlar iyi misiniz, bir şeyiniz yok değil mi dedim, yok dediler, iyi de niye gülüyorsunuz dedim.

Biri, “Murat, biliyorsun biz aynı okulda iki sene aynı sınıftaydık, ikimizde yere düşünce bir an göz göze geldik ve okul yıllarında birbirimizi öldürmek için köşe başlarında ne kadar beklediğimizi hatırlayıp ula okulda öldüremedin şimdi mi öldüreceksin dedim, ona gülüyoruz”

O an 1976 yılının Eylül ayında, daha 16 yaşımdayken kayıt yaptırdığım Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesinin binaları, bahçeleri ve bu mekanlarda yaşadığımız acı tatlı günleri, 1980 yılının Eylül ayına kadar devam eden tartışmaları, kavgaları, kovalamacaları, yaralananları, hayatları mahvolanları hatırladım.

Evet, iki arkadaşım da aynı okulda aynı sınıfta başlamışlardı, biri ülkücü diğer devrimciydi, devrimci olan iki sene süren kavga gürültüden sonra kurtuluşu kalabalık bir grupla beraber Ege Üniversitesine geçmekte bulmuş ve İzmir'e gitmişti.

Geride ülkücüler, akıncılar ve kendilerini gizlemeyi başaranlar kalmıştı.

Ben de o dönem ilk iki yıl ülkücülerle hareket edip sonra ayrıldığım için komünist damgası yiyen biri olarak epey sıkıntı çekmiştim ama, takip eden iki yıl Erzurumlu olduğum için son yıl ise 12 Eylül darbesi sayesinde, hayatta kalabilmiştim.

Maçtan sonra pikniğimizi yaparken de bu konu üzerine konuştuk biraz, o günleri yad ederken bir birimize espri ile karışık taşlar da attık doğal olarak.

Yıllar sonra, biten okullar, başlayan iş hayatı ve hayat mücadelesi, aynı ya da değişik kurumlarda görev yaparken karşılaşan, ve muhtemeldir ki o günlerin muhasebesini gizli ya da açıkça yapan yüzbinlerce insan,

ve bunlar içerisinde hala bu ayrışmadan ekmek yiyen, makam sahibi olan, çıkar sağlayan, sırf farklı görüşte diye diğerlerine düşmanlık eden, ekmeği ile oynayan on binlerce insancık.

Fırsat bulsalar yıllar önce bir birinin gözünü oyacak olan ve şans eseri bunu yapamayan, halen farklı görüşlere sahip ama daha hoşgörülü, her ikisi de son derece çalışkan, vatansever, dürüst insanlar olan, ve yıllar sonra göz göze geldiklerinde eski günleri gülerek hatırlayabilen bu iki güzel insanın hali hepimize çok önemli bir ders vermiyor mu?

Sürekli olarak farklı yönlerimizi kaşıyarak, okulda, iş hayatında, sokakta hala sağcı, solcu, dinli, dinsiz, şu ya da bu mezhep, oralı, buralı, şu partili bu partili diyerek bizi bir birimize düşman edenlerin tuzağına daha ne kadar düşeceğiz?


Dursun Murat Özden - 16.03.2021 Ankara


 
  Ekleyen: Dursun Murat Özden Okunma sayısı: 899
Bu döküman hakkında hiç yorum yazılmamış.
 

  Plastik Güvenlik Mühürleri
Plastik Güvenlik Mühürleri
#htmlcaption3 #htmlcaption4 #htmlcaption5 Kelebek Mühür #htmlcaption7


İstatistikler
Okunma : 8988024
Online kişi : 31
Online üyeler:

Dursun Murat Özden
Yayınlar

Dursun Murat Özden
Twitter

  
www.temalar.com
www.temalar.com